1 osoba
  • 1 osoba
  • 2 osoby
  • 3 osoby
  • 4 osoby
Oferty specjalne Sprawdź termin Lokalizacja

Stare Miasto

Olsztyn to ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i edukacyjny województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto zostało założone w I połowie XIV wieku, a jego najcenniejsze zabytki znajdują się oczywiście w granicach Starego Miasta. Wśród nich należy wymienić:
- "Stary Ratusz" - w samym sercu Starówki, został zbudowany w II połowie XIV wieku. Do 1915 roku był siedzibą władz miasta, obecnie mieści się tutaj Wojewódzka Biblioteka Publiczna. W 1945 roku spłonął, ale w trzy lata później, został zrekonstruowany. W 2003 roku, z okazji 650-lecia Olsztyna, budynek przeszedł kapitalny remont, w czasie którego odkryto oryginalne elementy gotyckie. Na szczególną uwagę zasługują zegary słoneczne umieszczone na zewnętrznych ścianach budynku.
- KATEDRA ŚW. JAKUBA - z II połowy XIV wieku, w stylu gotyckim.
- ZAMEK KAPITUŁY WARMIŃSKIEJ - wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim, był siedzibą administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej, którym w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik! Obecnie mieści się tutaj Muzeum Warmii i Mazur, które organizuje tu także liczne imprezy kulturalne, np. Olsztyńskie Lato Artystyczne (OLA), wieczory zamkowe czy „Niedziele w Muzeum”.
- WYSOKA BRAMA - to jedyna pozostała z trzech brama do miasta. Znajduje się w północno-wschodniej części Starówki, na osi wylotu głównego traktu komunikacyjnego.

Galeria
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij